Szkoła Podstawowa nr 169 w Łodzi

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Rok szkolny 2020/2021 Niecodzienne wydarzenia Projekt - Trzy koła fortuny

Projekt - Trzy koła fortuny

Email Drukuj PDF

TRZY KOŁA FORTUNY

Trzy koła fortuny, to projekt, którego realizacja rozpoczęła się w czerwcu i będzie trwała do końca roku szkolnego, choć oficjalnie zakończył się 31 października.

Na zajęciach dodatkowych w ramach koła biologicznego-chemicznego, matematycznego i językowego uczniowie wzbogacają swoją wiedzę, szlifują nabyte umiejętności, rozwijają swoje zainteresowania i talenty a także przekraczają swoje bariery komunikacyjne. Udział w kreatywnych zajęciach pokazuje uczniom i często również ich rodzicom, że nauka nie musi być nudna i trudna.

Nasi uczniowie z klas siódmych i ósmych bardzo chętnie uczestniczyli we wrześniu i na początku października w zajęciach laboratoryjnych wykonując efektowne eksperymenty, doświadczenia i ciekawe obserwacje. Miłośnicy biologii pogłębiają swoją wiedzę przygotowując się do konkursu podczas cotygodniowych spotkań koła biologicznego, które w tym momencie przybrały postać spotkań zdalnych.

W trakcie zajęć językowych doskonalone są przede wszystkim umiejętności komunikacyjne. Podczas nauki stacjonarnej uczniowie wykorzystywali w procesie uczenia się nowoczesne narzędzia cyfrowe (tablica interaktywna z oprogramowaniem, gry interaktywne, aplikacje do nauki słownictwa) i brali udział w ciekawych formach pracy. Pomocne były również materiały dydaktyczne, które zostały zakupione z funduszy projektu (gry planszowe, gry karciane).

Harmonogram naszego projektu obfituje w liczne wyjścia poza mury szkoły, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego modelu nauczania. Przeszkodą w realizacji naszych założeń jest aktualna sytuacja epidemiologiczna, która zmusiła nas, organizatorów, do przełożenia niektórych zaplanowanych wycieczek i warsztatów terenowych na późniejszy, bezpieczniejszy termin oraz do prowadzenia zajęć w formie spotkań zdalnych.

Oto kilka wydarzeń, które udało nam się zrealizować zanim wprowadzono naukę zdalną:

  • 18.09.2020 - odbyła się wycieczka do Ogrodu Botanicznego, w ramach której przeprowadzono warsztaty edukacyjne pt.  „Bezkręgowce wodne”i „Ptaki w Ogrodzie” oraz zajęcia z przewodnikiem pt. „Jakie to drzewo?” Na zakończenie uczniowie spędzili miło czas przy ognisku. W zajęciach terenowych uczestniczyła klasa VIIc z wychowawczynią panią Agnieszką Kapturowską.
  • 05. 09.2020 - na terenie Ogrodu Botanicznego odbyła się lekcja przyrodnicza MŁODY GEOGRAF, w której uczestniczyli uczniowie klas piątych razem z wychowawczyniami panią Izabelą Malkowską oraz panią Moniką Golenią. Podczas zajęć dzieci odwiedziły różne zakątki ogrodu, w tym ścieżki dydaktyczne: „Czasoprzestrzeń przyrodnicza” oraz „Skały Ogrodu Botanicznego”. Na zajęciach dzieci poszerzyły wiedzę na temat ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, doskonaliły umiejętność orientacji w terenie oraz posługiwanie się mapą.
Autor: Jolanta Białek